Зробити стартовою   Контакти   Карта сайта
Агробізнес - український агропортал
       

Вершки з молока знімають не фермери, а переробники

01 11:47:00.06.2009
Вершки з молока знімають не фермери, а переробникиМолочним фермам в цьому році доводиться не солодко в усьому світі. Англомовні ЗМІ і раніше регулярно писали про збитки, які зазнають фермери, але за минулий тиждень кількість публікацій різко зросло, причому якщо раніше мова йшла в основному про країнах Північної Америки, то тепер у публікаціях розповідають і про проблеми в ЄС.

У США від низьких цін на незбиране молоко страждають не тільки виробники, але і покупці, що падіння цін поки не дочекалися. За припущенням фермерів, переробники вирішили отримати надприбутки, пише кореспондент Крістофер Леонард (Christopher Leonard) в газеті «Коламбус диспача» (The Columbus Dispatch).

Про умови, на яких доводиться працювати фермерам, красномовно говорять цифри, зібрані журналістом: «Середня ціна на галон молока (американський галон дорівнює 3,78 л) в продовольчих магазинах в минулому місяці опустилася всього на 19% порівняно з піком у липні, коли вона дорівнювала $ 3,83. У той же час фермери отримували $ 1,04 за галон в квітні, що на 35% нижче, ніж їм платили минулої осені. Взимку оптові ціни були нижче на 45% ».

Нинішнє падіння цін на молоко не є чимось новим. Цінові гойдалки в молочному бізнесі завжди були, породжуючи злети і падіння доходів у виробників, переробників і торговців почергово. Однак на цей раз фермери опинилися на межі банкрутства, пише Крістофер Леонард. Як повідомив газеті сенатор від штату Пенсільванія Роберт Кейсі (Robert Casey), 25% з 7400 молочних ферм в його штаті можуть припинити своє існування.

Само собою, у кожного учасника молочного ринку свій погляд на стан справ.

Власник молочної ферми в техаському поселенні Бархарт (Barnhart) Даррелл Краус (Darrell Kraus) заявив кореспондентові, що витрачає на сіно та інші корми для свого стада з 160 корів стільки ж, скільки рік тому, але отримує за продукцію менше свого батька, який працював у 1970-х роках. У своїх проблемах він звинувачує посередників, закуповують молоко за низькими цінами і продають його в магазини за високим.

Але в роздрібній торгівлі не знають про труднощі виробників. Наприклад, власник магазину в місті Фейетвілле (Fayetteville) штату Арканзас Кетрін Текер (Katherine Thacker) була здивована, коли дізналася, скільки отримують за молоко фермери: «Це просто кримінал какой-то», - сказала вона.

Нарешті, переробники і господарі супермаркетів дивляться на ціни під зовсім іншим кутом. Як розповів «Коламбус диспача» Майк Носевіч (Mike Nosewicz), віце-президент компанії Kroger Co. із міста Цинциннаті, переробної молоко і поставляє його в 2400 супермаркетів, заводи зараз компенсують збитки, понесені ними взимку, коли ціни були високими.

Якщо американські фермери поки тихо переживають важкі часи, то європейські, схоже, вирішили перейти до активних протестів, про які повідомляє кореспондент Раф Касерт (Raf Casert) у газеті «Ньюс енд Обсервер» (The News & Observer). Він передає, що німецькі виробники молока перекрили дороги в Берліні 700 тракторами, їх французькі колеги блокували більше 80 молокозаводів, а в Брюсселі приблизно 1000 протестуючих висловлювали невдоволення біля штаб-квартири ЄС в минулий понеділок, вимагаючи збільшення фінансової допомоги.

Причини, що спонукали вийти людей на вулиці, без сумніву, зрозуміла кожному чоловікові: «У сімейних ферм в Європі справжній криза, соціальна проблема, - пояснив Касерту лідер союзу фермерів COPA (Група Європейських фермерських організацій) Падрейг Уолш (Padraig Walshe). - (У фермерів) немає грошей навіть на те, щоб купити їжу та одяг. Сьогодні ферми не отримують прибутку ».

Однак ЄС відчуває тиск з боку своїх торгових партнерів, пише журналіст. У попередні роки ЄС вже намагався знизити субсидії і перейти на принципи вільного ринку, але «це разозлить європейських фермерів, які скаржаться на падіння доходів», говориться в статті. Тому, у січні цього року ЄС відновив виплату експортних компенсацій, щоб допомогти фермерам більше продавати за кордон. Втім, такі дії теж викликають невдоволення, відзначив Касерт: офіційні особи з Австралії та Нової Зеландії, у яких не субсидіює експорт молока, заявили, що бачать у цьому нечесний протекціонізм.
Джерело:   agronews.ru
РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА


© 2008 ПП «Гарант Агро». Усі права захищено.
Портал Агробізнес не несе відповідальності за зміст інформації, яку розміщують користувачі ресурсу.
При повному або частковому копіюванні матеріалів сайта, посилання на Agrobiznes.com.ua обов`язкове