Зробити стартовою   Контакти   Карта сайта
Агробізнес - український агропортал
       

В России уровень безработицы в селе превышает городские показатели

14 11:46:00.10.2009
В России уровень безработицы в селе превышает городские показателиКриза продовжує чинити негативний вплив як на доходи населення, так і на його зайнятість в праці. І хоча переважно говорять про міських безробітних, в селі ця проблема ще гостріше - і за кількістю незайнятих спільною працею чоловіків і жінок, і по самому характеру сільського безробіття.

Згідно з опублікованими в жовтні даними Росстату, чисельність безробітних, що класифікуються із застосуванням критеріїв МОП, в серпні 2009р. в порівнянні з серпнем 2008р. в цілому по країні виросла на 1,5 млн осіб, або в 1,3 рази і склала 6 млн осіб. Правда, безробітна армія в серпні поточного року в порівнянні з травневими показниками, тобто за три місяці, скоротилася на 0,5 млн чоловік, або на 7,3%. Статистики цей факт пов'язують із впливом чинника сезонності.

На жаль, цей фактор на сільській зайнятості позначився своєрідним способом. Якщо в травні на частку села припадало 32,5% загальної по країні чисельності безробітних, то через три місяці - вже 34,1%. І це в самий розпал масових сільськогосподарських робіт. Росстат фіксує та інші досить сумні тенденції. Так, безробіття серед сільських жителів в 1,6 рази вище в порівнянні з його рівнем серед городян. Якщо в чисельності економічно активного населення міст безробітні в серпні 2009 року склали 6,9%, то в сільській місцевості - 10,7%.

І хоча вчені-економісти говорять про процес диверсифікації сільської економіки, вибір заняття для сільського жителя залишається вкрай обмеженим. До того ж, як показують спеціальні дослідження, у багатьох сільськогосподарських організаціях з кожним роком збільшується кількість гастарбайтерів, що залучаються на постійну або тимчасову роботу.

У результаті Росстат фіксує таку картину: серед сільських жителів частка так званої застійного безробіття (це коли людина не може знайти собі заняття до року і більше) значно вище, ніж серед міських. У серпні 2009р. вона склала, відповідно, 37,4% і 23,5%. Про перепідготовці кадрів більше розмов, ніж справи. На професійне навчання направляється всього 6,3% зареєстрованих сільських безробітних (2007 рік).

Все гострішая питання, а хто візьме естафету праці на землі у нинішніх дорослих аграріїв. Мало того, що сільська праця, як правило, в рази менш оплачувану, ніж у місті, так ще молоді все важче знайти заняття в полі, на фермі, в майстерні, у сфері обслуговування на території сільських поселень. Звідси й інший, спонукає владу замислитися, підсумок. І в цілому по країні найвищий рівень безробіття відзначається у вікових групах 15-19 років (29,3%) та 20-24 роки (16,6%). Але якщо в місті серед молоді у віці 15-24 років рівень безробіття в серпні 2009р. склав 17,4%, то серед сільського населення - 21,4%.

До того ж значна частина молоді, яка зареєстрована на селі, фактично працює в містах на промислових, будівельних і торгових об'єктах, в системі ЖКГ і т.д. Та й чи може бути інакше, якщо сільське господарство, зберігаючи за собою першість за кількістю відпрацьованого в середньому на 1 працівника часу, залишається на останньому місці за розміром заробітної плати. У цінах 1991 заробітна плата в сільському господарстві становить лише 56% від рівня 1991 року, тоді як в середньому по економіці - 111%.

Про це йдеться в що вийшов в 2009 році Щорічних доповіді «Стан соціально-трудової сфери села та пропозиції щодо її регулювання», підготовленому Центром всеросійського моніторингу соціально-трудової сфери села Всеросійського НДІ економіки сільського господарства спільно з Міністерством сільського господарства Росії. У ньому констатується, що модель ринку праці на селі, що характеризується частково «подавленою» безробіттям за рахунок неформальної зайнятості в особистих підсобних господарствах, практично вичерпала себе. Незважаючи на заходи, що вживаються щодо стимулювання малого підприємництва на селі, поки істотних позитивних зрушень у підвищенні рівня зайнятості сільського населення за рахунок цього фактора не спостерігається. Орієнтація сільської молоді на заняття фермерством або іншим власною справою залишається низькою. З-за низької прибутковості в ЛПХ активізувався вихід економічно неактивного населення на відкритий ринок праці.

Вибір же форм зайнятості, альтернативних аграрній, у населення в сільських муніципалітетах різко звузився за останні десятиліття. Зменшилися масштаби діяльності споживчої кооперації, йдуть із сіл у районні та обласні центри медичне, побутове, культурне обслуговування, школи - те, що давало й заробіток, і сенс життя.

Нові інтенсивні технології знижують потребу в робочих руках, надаючи заняття лише висококваліфікованим фахівцям, часто приїжджим. У той же час заходи з підтримки сільського малого бізнесу, за винятком хіба що видачі субсидованих кредитів на придбання худоби, носять, як тепер прийнято казати, «точковий характер». І куди селянину податися?

На закінчення ще один факт, наведений у згаданому вище Доповіді: триває «негативна тенденція зниження на селі чисельності підлітків (11-15 років). Внаслідок цього умови для заміщення осіб передпенсійного віку молоддю, яка вступає в працездатний вік, погіршилися (у 2008 році в порівнянні з 2000-м - у 2,3 раза). Так що кадрова проблема на селі приречена на те, щоб загострюватися з кожним роком. Якщо, звичайно, не забезпечити гідного рівня і якості життя на селі, підвищення привабливості та престижності прикладання праці і капіталу в сільській місцевості.
Джерело:   agronews.ru
РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА


© 2008 ПП «Гарант Агро». Усі права захищено.
Портал Агробізнес не несе відповідальності за зміст інформації, яку розміщують користувачі ресурсу.
При повному або частковому копіюванні матеріалів сайта, посилання на Agrobiznes.com.ua обов`язкове