Зробити стартовою   Контакти   Карта сайта
Агробізнес - український агропортал
       

Український урожай пошкодили стандартом

13 14:34:00.07.2009
Український урожай пошкодили стандартомНовий ГОСТ, яким з 1 липня встановлюються національні стандарти і класифікується пшениця, спровокував труднощі з реалізацією зерна. Аграрії Криму, де вже зібрано максимальну кількість площ, потребували термінової скасування документа, оскільки вся пшениця за новими критеріями оцінки відноситься до фуражним класами. Це може призвести до втрати виробниками декількох сотень доларів на тонні, пишуть "Економічні Вісті".

Як заявив заступник голови Ради міністрів АРК М. Колісниченко, ситуація настільки серйозна, що виникла необхідність або терміново переглянути новий нацстандартів, або скасувати його для півострова. За його словами, практично вся кримська пшениця у відповідності з новим стандартом класифікується як фуражне. "Треба, щоб терміново Кабінет міністрів переглянув ГОСТ на прийом пшениці і зняв його для Криму", - сказав М. Колісниченко.
Погодні умови не дозволили пшениці набрати високі показники клейковини (з 1 липня він є принциповим при визначенні класності зерна) при високих білкових показниках (на білок був орієнтований попередній ГОСТ). Продаж пшениці як фуражної робить виробництво збитковим: за даними місцевих аграріїв, ціна фуражних класів - максимум $ 100 за 1 т. У той час як продзерно можна продати в кілька разів дорожче. "Вивезуть все за кордон, і, з огляду на те, що пшениця найвищої якості по білку, там вона піде. На цьому наживуться где-то в розмірі $ 300 на 1 т. Тобто хтось отримає, нічого не роблячи, хороші бариші, а наш сільгоспвиробник буде в повному збитку ", - скаржиться чиновник.

Як зазначає директор Кримської аграрної біржі А. Ігнатенко, в даний час зерно повсюдно приймається і класифікується згідно зі стандартами нового ГОСТу. "Фуражу дійсно багато, але говорити про процентному співвідношенні ще рано, оскільки прибирання пшениці тільки набирає оберти", - говорить він. За словами пана Ігнатенко, на якості негативно позначилися погодні умови, тривалі прибирання. "Комбайни вийшли в поле, і пшениця, яку спочатку отримали, була високоякісної - другий і перший класи. Однак потім пішли дощі та техніка не могла працювати. Коли роботи поновилися, клас зібрано зерна вже істотно знизився, - розповідає А. Ігнатенко .- Ще одні затяжні дощі та зупинка робіт привели до ще більшого зниження якості, і на виході багато виробників отримали фураж ". При цьому він зазначив, що вважає малоймовірним скасування ГОСТу, тим більше для одного регіону. Хоча фуражні класи зернових користуються попитом, аграріям не пощастило з кон'юнктурою і ціною. Як зазначає керівник групи експертів Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) В. Лапа, ціни на ринку фуражних зернових культур України вже побили антирекорду минулого року, опустившись нижче еквіваленту $ 100 за 1 т. "При цьому на поточний період з-за дефіциту в обігових коштах аграрії змушені або зупиняти збір, або продавати зерно за низькими цінами ", - говорить В. Лапа. В УКАБ зазначають, що поліпшення кон'юнктури ринку можливо після закінчення активної фази збиральних робіт, коли зменшиться потреба господарств в оборотних коштах.

При цьому експерти оцінюють новий ГОСТ як наближений до європейських стандартів і трактують його введення як позитив, що буде сприяти прозорості ринку. "Те, що сталося, - не проблема документа. Проблема в якості зерна, яке вирощується", - відзначив один з учасників ринку.

1 липня 2009 р. набув чинності новий національний стандарт на пшеницю ДСТУ 3768:2009 "Пшениця. Технічні умови", згідно з яким пшениця розподіляється на шість класів і дві групи - продовольчу групу А (перший, другий і третій класи) і групу Б ( четвертий і п'ятий класи) і шостий клас, і вводиться обов'язковий показник по хлібопекарським властивостями - клейковина. Щоб пшениця могла бути віднесена до продовольчої (група А), необхідно, щоб 100% показників якості класів цієї групи ставилися до продовольчого зерна, зокрема показник клейковини - не менше 18%.
Джерело:   idk.ru
РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА


© 2008 ПП «Гарант Агро». Усі права захищено.
Портал Агробізнес не несе відповідальності за зміст інформації, яку розміщують користувачі ресурсу.
При повному або частковому копіюванні матеріалів сайта, посилання на Agrobiznes.com.ua обов`язкове