Зробити стартовою   Контакти   Карта сайта
Агробізнес - український агропортал
       

Росія не отримала офіційних повідомлень від Єгипту про зупинку експорту пшениці

20 00:00:00.05.2009
Росія не отримала офіційних повідомлень від Єгипту про зупинку експорту пшениціЗа два тижні до всесвітнього Зернового форуму в Санкт-Петербурзі найбільший імпортер російської пшениці Єгипет заарештував у своїх портах близько 4% річного імпорту зерна з Росії. 137 тис. тонн пшениці на трьох суховантажу оголошені владою Єгипту непридатними для споживання, що викликало зростання цін на світових ринках. Глава МЗС Єгипту Абул Гейт знаходиться в Москві, однак в Росії поки не одержали офіційних повідомлень від Єгипту про зупинку експорту.

18 травня, затримана вже друга партія зерна, імпортуються в Єгипет з Росії. Між двома затримань пройшло менше тижня. Про першому випадку затримання 52 тис. тонн російського зерна в порту Сафага єгипетські влади оголосили 13 травня. 18 травня було затримано ще два корабля з тим же вантажем в порту Даміетта. В результаті під арештом виявилося 137 тис. тонн російського зерна. Російський експорт пшениці в Єгипет в цьому сезоні очікується на рівні близько 3 млн тонн, в сезоні 2007 року на Єгипет довелося 27% російського експорту, а другий по значимості споживачем російської пшениці є Індія (9%).

У всіх випадках причиною затримання партії, що становить зараз 4,4% річного експорту пшениці з Росії в Єгипет, за офіційною версією наглядового органу Єгипту, є "порушення фітосанітарних норм, зазначених у контрактах". В даний час розслідуванням зайнялася єгипетська прокуратура. На повторне затримання російської пшениці вже відреагували зростанням котирувань біржі США. У Чикаго 19 травня липневі котирування ф'ючерсів на пшеницю виросли на $ 4,78, в Канзас-Сіті - на $ 4,96, а в Міннеаполіс - на $ 5,05. За даними Мінсільгоспу США, сьогодні Єгипет є найбільшим імпортером зерна у світі та в сезон 2008/09 року повинен закупити не менше 8 млн тонн пшениці. Росія в поточному сезоні на єгипетському ринку випередила всіх інших імпортерів, у тому числі компанії США, Австралії та Канади. США в сезоні 2008/09 року знизили експорт американської пшениці до Єгипту на 18% у порівнянні з сезоном 2007/08 року. Роком раніше з тією ж проблемою і за тим же сценарієм зіткнулася Україна, в сезоні 2008 року різко скоротився присутність на ринку Єгипту.

Поки що за фактом затримання першої партії російського зерна (52 тис. тонн) єгипетські влади повідомили, що в пшениці перевищена допустима норма вмісту комах і насіння бур'янів. 14 травня представник єгипетської прокуратури заявив, що затримання російської пшениці - "тимчасове рішення, прийняте для того, щоб уповноважена комісія змогла взяти зразки пшениці, перевірити її придатність до вживання (об'єм зразків, узятих на аналіз, склав 5,6 тонни)". Пшениця першої партії належить єгипетській трейдінговой компанії Egyptian Traders (ET) і призначалася для продажу на тендерах державного імпортера Єгипту компанії GASC. За словами представника єгипетської прокуратури, його відомство опитують свідків і намагається з'ясувати подробиці угоди з придбання російської пшениці. У той же день міністр сільського господарства Єгипту Амін Абаза заявив, що російська пшениця не представляє загрози для здоров'я. Після затримання 18 травня чергових партій російської пшениці єгипетські влади офіційних коментарів не давали. За даними Dow Jones, що посилаються на голову ET Ашрафа Аттай, в Даміетте арештовані партії зерна, закуплені єгипетськими компаніями Union Trade і Horus. Імена постачальників пшениці по контракту не називаються - один із трейдерів в Москві заявив, що мова йде про зерно з російського державного интервенционной фонду.

Арешт зерна стався якраз у момент візиту в Москву глави МЗС Єгипту Абула Гейт, який, за повідомленням єгипетського інформагентства MENA, з 18 травня перебуває в Москві та 20 травня повинен зустрітися з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим. Нагадаємо, 6 червня в Санкт-Петербурзі в рамках Петербурзького економічного форуму пройде світової Зерновий саміт. Саме на ньому його ініціатор, екс-глава Мінсільгоспу Олексій Гордєєв, був має намір обговорити тему "зерновий ОПЕК" - системи цінових угод найбільших споживачів та експортерів зерна для фіксації цін на зернові у світовій торгівлі. МЗС Росії переговори з паном Гейт поки не коментує, MENA зернову тему в порядку денному переговорів не згадує зовсім.

Новий глава Мінсільгоспу Олена Скриннік вчора ситуацію не коментував. Лише представник Россільгоспнагляду повідомив "Ъ", що ніяких формальних повідомлень від єгипетських влади не надходило, навіть незважаючи на те, що російське відомство вже запросили єгиптян про достовірності повідомлень в пресі про арешт. Офіційно на вчорашній день затримання російської пшениці в Сафаге і Даміетте Москвою "не встановлено". За словами співрозмовника Ъ, якщо єгипетські влади пред'являть претензії, Россільгоспнагляд проведе необхідне розслідування.

Експерти на відміну від Россільгоспнагляду в повідомленнях про затримання російської пшениці не сумніваються. "Єдина мета, яку переслідують єгипетські влади, - це змусити РФ продати за більш низькою ціною", - заявив голова Російського зернового союзу Аркадій Злочевський.

Тим часом ще в квітні 2009 року Мінсільгосп Єгипту заявив про намір збільшити частку єгипетського зерна до 2012 року з нинішніх 56 до 75%. У цій ситуації вихід скандалу з арештом російської пшениці в Єгипті може вирішити долю скорочуються ринку, за який зараз борються компанії з Канади, США, Австралії, Росії і ПАР. Останній гостендер по пшениці в Єгипті на 60 тис. тонн виграли компанії Канади, причому за мінімальною ціною. Єгипет між тим розглядався в уряді Росії як головний ринок для створених державного зернового трейдера, який повинен був забезпечити експорт з Росії зерна, закуповуваного в ході "зернових інтервенцій".
Джерело:   Коммерсант
РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА


© 2008 ПП «Гарант Агро». Усі права захищено.
Портал Агробізнес не несе відповідальності за зміст інформації, яку розміщують користувачі ресурсу.
При повному або частковому копіюванні матеріалів сайта, посилання на Agrobiznes.com.ua обов`язкове