Зробити стартовою   Контакти   Карта сайта
Агробізнес - український агропортал
       

Перші результати збиральної кампанії в Україні підтвердили найгірші побоювання експертів

23 12:43:00.06.2009
Перші результати збиральної кампанії в Україні підтвердили найгірші побоювання експертівУ вітчизняні засіки потрапить на 10 млн. т зерна менше, ніж у минулому сезоні. Але втрату вала селяни компенсують за рахунок високих цін. Активізація попиту і ослаблення традиційних конкурентів наших експортерів на світовому ринку відкривають перед трейдерами нові горизонти. А от у випадку з селянами, швидше за все, спрацює традиційна невезуха, яка не дозволяє їм заробити навіть у дуже вдалі роки.

Минулого тижня в Україні стартувала збиральна страда - зернові почали збирати в Криму та Одеській області. У найближчі дні до них приєднаються аграрії Миколаївщини та Херсонщини. Експерти прогнозують, що нинішня кампанія буде однією з найбільш складних за останні роки і вже знижують попередні прогнози по урожаю зерна. Квітневі заморозки, змінившись травневій посухою, дозволяють селянам знову експлуатувати «погодний фактор». Деякі господарства заявляють про загибель або пошкодження 10-15% посівів ріпаку та ячменю і 3-5% - пшениці. За даними Мінагрополітики, на середину червня в доброму стані знаходилося трохи більше половини посівів (5244 тис. га), в задовільному - порядку 35% (3402 тис. га). Слабкими і ізреженнимі визнані до 10% зернових (821 тис. га).

За оцінкою директора компанії «Про Агро» Миколи Верницький, в цьому сезоні в країні буде зібрано близько 40 млн т зернових, що на 13 млн т менше минулорічного обсягу і на 2-3 млн т - того, що очікувалося в 2009 р. Представник « Украгроконсалт »Єлизавета Малишко зазначає, що, за їхніми підрахунками, селяни отримають не більше 39,5 млн т, з них 18,5 млн т пшениці і 10 млн т ячменю. Порівняно невисокі показники пояснюються низькою врожайністю культур.

Якщо в минулому сезоні господарства збирали 34,6 ц / га пшениці та 28,8 ц / га ячменю, то зараз очікується 29,6 і 21,3 ц / га відповідно. Крім далеко не ідеальних погодних умов, урожай зіпсував і недостатній догляд за посівами - из-за дефіциту коштів аграрії не внесли і половини необхідних обсягів добрив та засобів захисту рослин. Грошовий питання може зіграти з селянами злий жарт і зараз. За оцінками аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Андрія Толстопята, на уборочную знадобиться близько 3,5 млрд грн., Що вдвічі менше, ніж було витрачено на посівну, але все-таки досить багато, з огляду на те, що більшість господарств уже вичерпали свої резерви, розпродав останні запаси торішнього врожаю. Дефіцит коштів складе не менше 1 млрд грн., Що збільшує шанси посівів так і залишитися на полях. Уряд вже пообіцяло компенсувати потерпілим господарствам близько 5 млрд грн., Але поки що виділено лише 300 млн грн., І отримати доступ до цих грошей в нинішньому році аграріям буде складніше, ніж зазвичай.

Андрій Товстоп'ят говорить, що, беручи до уваги перелічені фактори, не варто розраховувати й на добру якість зерна - показники за вмістом білка і клейковини дозволяють віднести більшу частину врожаю хіба що до останніх фуражним 5 та 6 класах.

Разом з тим недобір вала не завадить селянам добре заробити на нинішньому врожаї. Єлизавета Малишко вважає, що в наступному сезоні Україна зможе продати не менше 15-17 млн т зерна. У натуральному виразі цифра не вражає, адже в поточному сезоні наші трейдери вивезли за межі країни на 10 млн т більше. Але ситуація на біржах у 2010 р. буде більш сприятлива, що гарантує порівняно високі ціни на зерно. За даними Андрія Толстопята, світовий урожай складе близько 600 млн т, що на 7% нижче торішніх показників. «Винуватцями» недобору в транснаціональні закрома стануть такі провідні експортери, як Австралія, США і Канада, де з-за несприятливих погодних умов зберуть набагато менше, ніж зазвичай. «Попит же на зернові буде тільки зростати, особливо якщо виправдаються прогнози аналітиків про поступовий вихід світової економіки з кризи», - говорить Єлизавета Малишко. Як наслідок, ціни обіцяють бути вище, ніж у нинішньому сезоні.

В Українському клубі аграрного бізнесу вважають, що вже до вересня, коли починають робити активні закупівлі арабські країни, вартість пшениці на біржах підвищиться на 20-30% - до $ 220-250 / т. У нас фуражне зерно може зрости в ціні з нинішніх 1 тис. грн. до 1,2 тис. грн. / т, а продовольче - з 1,2 тис. грн. до 1,5 тис. грн. / т.

Передчуття заробітку вже привело до пожвавлення серед покупців несобранного врожаю. Трейдери активно колеса по полях, укладаючи попередні контракти з селянами на умовах придбання зерна прямо з поля, що дозволяє їм купити товар дешевше на 10-20%. Про своє бажання взяти участь у продажу зерна в черговий раз заявило і держава. На форумі, що проходив на початку червня в Санкт-Петербурзі, профільний міністр Юрій Мельник активно обговорював з російськими та казахські колегами можливість створення зернового пулу, що, на думку міністра, дозволить його учасникам диктувати ціни на світовому ринку. Потенційні партнери навіть встигли обговорити деталі співробітництва: передбачається, що для перевалки зерна будуть задіяні в основному українські потужності, половину яких, як і раніше, зможуть використовувати наші трейдери, 20% - казахи, третина - росіяни.

Втім, Микола Верницький вважає, що в недалекому майбутньому такий союз малоймовірний, тому що на відміну від сусідів по СНД в нашій країні понад 90% експорту зерна контролюють приватні компанії, яким співпраця з державними монополістами Росії та Казахстану ні до чого. Спроби ж делегувати повноваження експортера ДАК «Хліб України», що вживаються урядом в минулі роки, так ні до чого й не привели. Тим не менш ЄС сприйняв загрозу отримати сильного конкурента на світовому ринку зерна в штики. Україні вже дали зрозуміти, що як члену СОТ їй негоже укладати сумнівні домовленості з країнами, які не входять в торговий клуб.
Джерело:   Зерно Он-Лайн
РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА


© 2008 ПП «Гарант Агро». Усі права захищено.
Портал Агробізнес не несе відповідальності за зміст інформації, яку розміщують користувачі ресурсу.
При повному або частковому копіюванні матеріалів сайта, посилання на Agrobiznes.com.ua обов`язкове