Зробити стартовою   Контакти   Карта сайта
Агробізнес - український агропортал
       

Кабмін планує уніфікувати тарифи елеваторів

12 13:24:00.08.2009
Кабмін планує уніфікувати тарифи елеваторівУряд ініціює введення єдиних тарифів на послуги елеваторів по всій країні. Юлія Тимошенко доручила Міністерству аграрної політики уніфікувати ціни на послуги державних підприємств із зберігання зерна, оскільки зараз тарифи значно різняться в залежності від регіону.

"У нас навіть державні елеватори, візьміть Одеську та Івано-Франківську область, - вдвічі різниця", - поскаржилась прем'єр. Найближчим часом відомства повинні затвердити уніфіковані ціни по групах.

Ініціатива прем'єра може бути застосована лише щодо державних підприємств, більшість з яких входить в систему ДАК "Хліб України". На поточний момент потужності зі зберігання зерна ДАКу складають 4,3 млн. тонн. Ціна зберігання зерна на елеваторах держкомпанії в середньому становить близько 11 грн / т на місяць, однак різниця на тонні в залежності від регіону може складати кілька гривень. Як відзначають експерти, уніфікація тарифів можлива лише для ідентичних по ряду параметрів (зокрема, по параметрі потужності) підприємств, і в багатьох випадках вона некоректна.

Для лінійних елеваторів вважається ефективною оборотність 2,5 рази за сезон. Тому елеватори, розташовані в глибинці, вдалині від транспортних шляхів і будучи неповних, підвищують тарифи, щоб вийти на позитивний рівень рентабельності. Крім того, практикується індивідуальний підхід до встановлення оплати в залежності від обсягу представленого клієнтом зерна. "Все залежить від партії - чим партія менше, тим дорожче обійдеться її зберігання", - пояснює головний економіст Одеського комбінату хлібопродуктів Анатолій Перели.

Ініціатива уряду трактується експертами ширше, ніж просто корекція цін у держпідприємствах. Розцінки державних елеваторів негласно можуть слугувати орієнтиром для приватного сектору. Зараз розцінки приватних елеваторів можуть перевищувати державні дуже значно і досягати 20-30 грн / т. У поточному сезоні вже був прецедент, коли місцеві влади висловлювали стурбованість тарифами і вимагали залучити Антимонопольний комітет для прояснення ситуації.

За словами начальника головного управління агропромислового розвитку Харківської ОДА Михайла Жорника, приватні хлібоприймальні підприємства в регіоні встановили плату за прийом та зберігання зерна в 5-7 разів більше, ніж державні, і конкуренції на цьому ринку практично не спостерігається. "На елеваторах групи" Кернел "(володіє 13 елеваторами) щомісячна вартість зберігання зерна складає 35-40 грн / т. Це дуже дорого", - підкреслив чиновник. У компанії спростували звинувачення, повідомивши, що вартість послуг є середньоринкової - 17,89 грн / т (зберігання зернових культур). Собівартість зберігання у всіх елеваторів об'єктивно висока - газ і електроенергія займає більше 30% в структурі витрат, а енергоресурси подорожчали, пояснюють учасники ринку.
РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА


© 2008 ПП «Гарант Агро». Усі права захищено.
Портал Агробізнес не несе відповідальності за зміст інформації, яку розміщують користувачі ресурсу.
При повному або частковому копіюванні матеріалів сайта, посилання на Agrobiznes.com.ua обов`язкове