Зробити стартовою   Контакти   Карта сайта
Агробізнес - український агропортал
       

Експортери агропродукції в Україні змушені брати в рахунок боргу з ПДВ пшеницю, жито, борошно та олію

14 10:30:00.10.2009
Експортери агропродукції в Україні змушені брати в рахунок боргу з ПДВ пшеницю, жито, борошно та оліюЗа роки неповерненого ПДВ експортерам агропродукції уряд чомусь вирішив взятися прямо зараз, у кризу. Хоча грошей в бюджеті немає не тільки на це.

Тим більше бізнесмени вже звикли до таких боргів держави, а тому закладали ці 20% неповерненого податку в ціну продукту. Програвав, звичайно, виробник - за те ж зерно йому платили менше. Тепер є дві урядові постанови, у лютому і у вересні, що регламентують повернення боргу аграріям, сума якого вже досягла майже мільярда гривень.

Але повернення не грошима, а пшеницею, житом, борошном і маслом. Благо, в Аграрному фонді цього добра достатньо - скуповували з 2008-го за високими цінами з метою підтримати вітчизняного виробника і не допустити обвалу ринку.

"Система ніпель"

Схема начебто досить проста - будь-який експортер може подати на повернення його боргу з ПДВ і вибрати для себе за це відповідний товар. Звичайно, потрібно пройти кілька установ: і міністерство агрополітики, і казначейство, і Агрофонд, і податкову інспекцію. До речі, саме на цих "проходженнях", вважають аналітики з податкового ринку, бізнесмени будуть втрачати кошти. Адже за все оформлення будуть брати гроші.

Але більше за все, кажуть фінансисти, трейдери втратять на різниці цін. Адже в постанові уряду чорним по білому написано: ціна продукції формується як середньозважена за останніх трьох торгових сесій української Агробіржі. "Ці ціни хоч і в цілому відповідають ринковим, але вони трохи вище за них", - говорить аналітик агроринку С. Феофілов. До того ж він нагадує: українські Агробіржі зараз є структурними елементами державного регулювання. А значить, там навряд чи мають місце закони цього ринку.

Синиця із зерном, журавель - без грошей

Ще одна стаття втрат для експортера, якщо він погодиться на таку схему - плата за зберігання зерна. Представник Міжнародної зернотрейдінговой компанії Н. Компанець зазначає: зерно, яке вони приймуть в рахунок неповерненого ПДВ, можна буде продати тільки десь у квітні - коли буде попит і ціни трохи підростуть. А до цього моменту його потрібно тримати в елеваторах - і платити значні суми.

Аналітик з податкових питань Л. Рубаненко взагалі радить експортерам не погоджуватися на умови уряду. "Якщо більшість експортерів погодяться зараз на таку схему, вони потім будуть самі себе кусати, тому що в наступному році взагалі не будуть живі кошти повертати", - говорить фахівець.

Хоча трейдери навряд чи прислухаються. "Краще синиця в руках, ніж журавель у небі", - метафорично відповідає Н. Компанець. На його думку, майже всі експортери, за винятком одного-двох, погодяться на таку схему. Це вигідніше, ніж чекати роками грошей. До речі, вже з лютого-березня цього року таким чином переоформлено 1,3 млн. т зерна.

У Мінагрополітики також на бартерному пропозиції особливо не наполягають. "Це справа добровільна, - посміхаючись, говорить голова департаменту фінансів аграрного міністерства Г. Зуб, - ніхто не змушує, чекай відшкодування ПДВ грошима, коли прийде час".

Виробник відпущення

Отже, для уряду схема повернення ПДВ - досить вигідний крок і експортерів нібито заспокоїти, і зависле зерно вигідно збути, і якісь гроші заробити. Як повідомив М. Компанець, уряд розуміє, що в нього іншого виходу теж немає - треба щось і на вибори заробити. І це, звичайно - за рахунок кого-то. У даному випадку українських бізнесменів, а в кінцевому - українських виробників. Адже вони, як уже вище пояснювалось, від таких змін страждають найбільше. А цього разу можуть піддатися ще більшому ризику, адже якщо трейдери візьмуть зерно з Агрофонду в рахунок боргу з ПДВ, це може спровокувати зменшений попит на внутрішньому ринку - і як наслідок - обвал цін. У результаті знову отримаємо бідних селян і недоурожай агропродукції.
Джерело:   УБР
РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА


© 2008 ПП «Гарант Агро». Усі права захищено.
Портал Агробізнес не несе відповідальності за зміст інформації, яку розміщують користувачі ресурсу.
При повному або частковому копіюванні матеріалів сайта, посилання на Agrobiznes.com.ua обов`язкове